e‌BPM

خودکارسازی (اتوماسیون) فرایند کسب و کار (Business Process Automation)

معرفی بخش واژگان تخصصی

بخش “واژگان تخصصی” به تعریف کلمات، اختصارات و اصطلاحاتی اختصاص دارد که در جامعه فرایند کسب‌وکار به‌صورت مکرر استفاده شده یا به آنها ارجاع داده می‌شود. البته همانطور که بازار فرایندهای کسب‌وکار در حال تکامل است، این واژگان هم در طول زمان تغییر نموده و تکامل می‌یابند.

زبان‌های رسمی فرایند کسب‌وکار دارای معناشناسی‌هایی هستند که تحت تاثیر استانداردها، انجمن‌های منتشرکننده واژگان، فروشندگان و غیره قرار می‌گیرند. بیشتر این مجموعه‌ها واژگان را به طرق مختلف تعریف می‌کنند. سند پیش‌رو که برگرفته از اسناد مجموعه BPTrends می‌باشد، به‌منظور ارائه تعاریف عمومی از واژگان کاربردی در این حوزه و همچنین ایجاد یک زبان مشترک میان افراد تهیه شده است.


این واژه به بهره‌گیری از سیستم‌ها و نرم‌افزارهای کامپیوتری به‌منظور خودکارسازی فرایندها اشاره دارد. فرایندها می‌توانند به‌طور کامل خودکارسازی شده و به هیچ دخالت انسانی نیازمند نباشند. البته فرایندهای نیمه‌خودکار نیازمند دخالت انسانی برای اتخاذ تصمیم‌های مورد نیاز یا مدیریت استثنائات هستند. تکنیک‌های مورد استفاده در خودکارسازی فرایند کسب‌وکار شامل نمودار جریان کار، برنامه‌های کاربردی BPMS، زبان XML، ERP و توسعه نرم‌افزار و EAI می‌شوند.

سید حسین موسوی

سید حسین موسوی

مربی و مشاور فرآیندهای کسب و کار و سازماندهی

ایمیل: mousavi@ebpm.ir

اضافه کردن نظر