e‌BPM

فرایندکاوی در بیزاجی

فرایندکاوی (Process Mining)

مقدمه

مدل‌سازی فرایند معمولا بر اساس منابع اطلاعاتی متعدد، مانند دستورالعمل‌های داخلی یا تجربه کارمندان باسابقه، توسط تحلیلگران کسب‌وکار انجام می‌گردد. اینکار باعث می‌شود فرایندهای دارای اهمیت بالا شناسایی و مدل شوند. دو روش برای مدل‌سازی فرایندها وجود دارد:

  • To-Be (Theoretical)
  • As-Is (Real)

نسخه ToBe نشان دهنده فرایند ایده‌آل و کامل است. این نسخه برای اجرا بسیار ساده و آسان است. از سوی دیگر، نسخه AsIs جریان واقعی فرایند را با تمام انحرافات و پیچیدگی های آن که در فرایندهای عملیاتی واقعی رخ می دهد، منعکس می‌نماید.

فرایندکاوی

فرایندکاوی امکان تجسم تمام راه‌های ممکن برای انجام یک فرایند را فراهم می‌کند (چه روش مدل‌سازی ToBe باشد چه AsIs)، تصویر کاملی از فعالیت‌ها را به صورتی که واقعا انجام شده‌اند، منعکس می‌کند. با این دیدگاه، تحلیلگران کسب و کار شرکت‌ها می‌توانند در مورد انواع مختلف فرایندها برای شناسایی تاخیرها یا دوباره کاری‌ها، مطالعات عمیق‌تری انجام دهند. برای انجام این کار، فرایندکاوی تمام اطلاعات فرایند شامل گزارش‌‌های رویداد (event logs) فعالیت‌ها که در سیستم‌های عملیاتی شرکت ذخیره شده، مانند سیستم‌های خرید یک شرکت خرده‌فروشی، را دریافت نموده و آن‌ها را در اختیار تحلیلگران شرکت قرار می‌دهد تا بتوانند مدل‌هایی را ایجاد کنند که واقعیت فرایندهای شرکت را به درستی منعکس کند.

در گزارش رویداد، اطلاعات ارزشمند زیادی وجود دارد که می‌توان برای بهبود فرایندهای شرکت استفاده نمود. به همین دلیل، چندین تکنیک تحلیل فرایندکاوی وجود دارد که به سه دسته اصلی طبقه‌بندی می‌شوند:

کشف فرایند Process Discovery
بررسی انطباق Conformance Checking
بهبود فرایند Process Enhancement

Bizagi Modeler Process Discovery

ویژگی فرایندکاوی Bizagi Modeler بر روی کشف فرایندها تمرکز دارد تا به شرکت‌ها بتوانند فرایندهایشان را با استفاده از گزارش‌‌های رویداد مدل‌سازی کنند. این مرحله شامل ایجاد یک مدل فرایند بر مبنای تجزیه و تحلیل یک گزارش رویداد می‌باشد. این گزارش‌های رویداد، فعالیت‌های روزانه ثبت شده شرکت هستند و حاوی اطلاعات فعالیت‌ها (شماره شناسایی و تاریخ‌ها) می‌باشند.

فرایندکاوی
فرایندکاوی

یک رویداد اجرای یک فعالیت از فرایندی مشخص می‌باشد. هر رویداد حاوی اطلاعاتی در مورد مدت زمان هر فعالیت می‌باشد و هر گزارش (log) شامل فعالیت‌های انجام شده است. به عنوان مثال گزارش رویداد شامل تمام فعالیت‌های انجام شده در درخواست‌های وام یک بانک است.

گزارش‌های رویداد
گزارش‌های رویداد

با تکنیک‌های فرایندکاوی، Bizagi Modeler می‌تواند تمام جریان‌های ممکن را، از تمام موارد ثبت‌شده، کشف نموده و شروع به ساخت یک مدل BPMN نماید. به عنوان مثال، همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌شود، فرایندکاوی جریان‌های بین فعالیت‌ها را شناسایی می‌کند و یک مدل می‌سازد. با تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی، بیزاجی می تواند یک مدل BPMN را با در نظر گرفتن تمام جریان های ممکن بسازد:

ساخت مدل BPMN توسط بیزاجی
ساخت مدل BPMN توسط بیزاجی

نرم افزار Bizagi Process Modeler

http://ebpm.ir/11771

منبع:

https://help.bizagi.com/process-modeler/en/index.html?process_mining.htm

اضافه کردن نظر