e‌BPM

مدیریت مبتنی‌بر فرایندها

اطلاعات شناسنامه‌ای کتاب

  • عنوان کتاب (به زبان فارسی): مدیریت مبتنی بر فرآیندها
  • عنوان کتاب (به زبان انگلیسی): Management By Process
  • نام کامل نویسنده: علی خوش دهان
  • نام انتشارات: مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران
  • تعداد صفحات:۱۹۲

معرفی کتاب شامل

مقدمه ناشر

در یک شرکت بدون داشتن چهارچوبی سیستماتیک برای درک فعالیت‌ها و ارتباطات آنها با هم، شبیه به سرنشینان کشتی هستیم که در طوفانی سهمگین گرفتار شده باشند و ناخدای کشتی در تلاش باشد بدون قطب‌نما و نقشه، راه خود را از میان صخره‌های خطرناک پیدا کند.

 در شرکتی که کارکنان با تخصص‌ها و مهارت‌های مختلف در دریایی از اطلاعات گسسته و جدا از هم غوطه‌ور هستند، مدیران شرکت چگونه باید کسب‌و‌کار خود را مدیریت نمایند؟ آیا اگر برای هریک از کارکنان وظیفه‌ای مشخص در نظر بگیرند، هماهنگی و جریان مناسب اطلاعات برقرار می‌گردد؟ آیا می‌توان تغییرات پرشتاب امروز را در آشیانه‌های فکری منبع نوشته (سیستم وظیفه‌ای) پرورش داد؟

وقتی به تفکر درباره‌ی آینده هر شرکتی می‌پردازیم، بحران‌ها و تحولات، پشت‌سرهم و گاهی نیز هم‌زمان بر کسب‌وکارها هجوم می‌آورند، با هم برخورد می‌کنند، در هم می‌آمیزند و در کسب‌وکارها تنش ایجاد می‌کنند. نحوه برخورد مدیران در چنین شرایطی متفاوت است. برخی از مدیران نوعی سکوت پیشه می‌کنند، انگار هیچ تنشی به وجود نیامده و هیج اتفاقی نیفتاده است. این مدیران شرکت خود را در بی‌حرکتی کامل نگه‌ می‌دارند. برخی دیگر از مدیران سعی در ایجاد نظم نوین (از جریا اطلاعات و جریان مواد) در شرکت خود می‌نمایند.

این مدیران اگر بتوانند سیستم مدیریت مبتنی بر فرآیندها را به پیاده‌سازی و اجرا نمایند، دلیل بسیار خوبی برای خوش‌بینی کسب‌و‌کار خود در آینده خواهند داشت. حتی اگر چنین باشد که طراحی، پیاده‌سازی و اجرای اولیه سیستم مدیریت مبتنی بر فرآیندها، برای دو یا سه سال اول کمی سخت و دشوار باشد.

کتابی که پیش رو دارید، تلاشی برای آشنایی هرچه بیشتر شما با رویکرد فرآیندی است. تا عبور از اندازه‌گیری فرآیندها، قدم در راه تحلیل فرآیندها بگذاریم و با تحلیل فرآیندها، امکان تغییر و بهبود فرآیندها را به صورت سیستمی فراهم آوریم.

مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران ضمن تشکر از مولف محترم این اثر آقای خوش‌دهان امیدوار است با انتشار این کتاب ارزشمند گامی موثر و هرچند کوچک در جهت توسعه مدیریت مبتنی بر فرآیندها در کشور عزیزمان ایران برداشته باشد.

دانلود فهرست کتاب مدیریت مبتنی‌بر فرایندها

 

۲ comments