e‌BPM

سلسله مراتب فرایند کسب و کار (Business Process Hierarchy)

معرفی بخش واژگان تخصصی

بخش “واژگان تخصصی” به تعریف کلمات، اختصارات و اصطلاحاتی اختصاص دارد که در جامعه فرایند کسب‌وکار به‌صورت مکرر استفاده شده یا به آنها ارجاع داده می‌شود. البته همانطور که بازار فرایندهای کسب‌وکار در حال تکامل است، این واژگان هم در طول زمان تغییر نموده و تکامل می‌یابند.

زبان‌های رسمی فرایند کسب‌وکار دارای معناشناسی‌هایی هستند که تحت تاثیر استانداردها، انجمن‌های منتشرکننده واژگان، فروشندگان و غیره قرار می‌گیرند. بیشتر این مجموعه‌ها واژگان را به طرق مختلف تعریف می‌کنند. سند پیش‌رو که برگرفته از اسناد مجموعه BPTrends می‌باشد، به‌منظور ارائه تعاریف عمومی از واژگان کاربردی در این حوزه و همچنین ایجاد یک زبان مشترک میان افراد تهیه شده است.


اکثر فرایندها قابلیت تقسیم به چند زیرمجموعه یا زیرفرایند را دارا هستند. امکان دارد هر نفر دارای نظرات متفاوتی درباره مرتب‌سازی سطوح متنوع فرایندها داشته باشد. یکی از انواع روش‌ها به‌صورت زیر است:

شاید استفاده از واژگان زیرفرایند و زیر-زیرفرایند در بین برخی افراد مصطلح باشد، اما در حال حاضر بهره‌گیری از ادبیات شورای زنجیره تامین و “زیرفرایندهای زنجیره ارزش” به‌عنوان سطح اول فرایند، سپس “زیرفرایندهای فرایندهای سطح اول” به‌عنوان فرایندهای سطح دوم و … معمول‌تر و رایج‌تر است.

سید حسین موسوی

سید حسین موسوی

مربی و مشاور فرآیندهای کسب و کار و سازماندهی

ایمیل: mousavi@ebpm.ir

اضافه کردن نظر