e‌BPM

مدیریت فرایند‌های کسب‌وکار(Business Process Management – BPM)

معرفی بخش واژگان تخصصی

بخش “واژگان تخصصی” به تعریف کلمات، اختصارات و اصطلاحاتی اختصاص دارد که در جامعه فرایند کسب‌وکار به‌صورت مکرر استفاده شده یا به آنها ارجاع داده می‌شود. البته همانطور که بازار فرایندهای کسب‌وکار در حال تکامل است، این واژگان هم در طول زمان تغییر نموده و تکامل می‌یابند.

زبان‌های رسمی فرایند کسب‌وکار دارای معناشناسی‌هایی هستند که تحت تاثیر استانداردها، انجمن‌های منتشرکننده واژگان، فروشندگان و غیره قرار می‌گیرند. بیشتر این مجموعه‌ها واژگان را به طرق مختلف تعریف می‌کنند. سند پیش‌رو که برگرفته از اسناد مجموعه BPTrends می‌باشد، به‌منظور ارائه تعاریف عمومی از واژگان کاربردی در این حوزه و همچنین ایجاد یک زبان مشترک میان افراد تهیه شده است.


مدیریت فرایند‌های کسب‌وکار اشاره به رویکردی وسیع، برای مدیریت فرایند‌های سازمان دارد. BPM اغلب به تلاش برای هماهنگ کردن تعدادی از رویکرد‌های مختلف فرایندی مانند تولید ناب (Lean)، شش سیگما (Six Sigma)، باز مهندسی فرایند، بهبود عملکرد انسانی، مدیریت تصمیم، قوانین کسب‌وکار و انواع مختلف خودکار‌سازی فرایند اطلاق می‌شود. بعضی از کاربردهای BPM اشاره به استفاده از نرم‌افزار در جهت مدیریت تجزیه و تحلیل فرایندهای کسب‌وکار دارد اما بهتر است برای اشاره به استفاده BPM از نرم‌افزار، اصطلاح BPMS به کار برده شود.

Abbas Bagheri

عباس باقری

کارشناس گروه eBPM
عباس باقری هستم کارشناس ارشد عمران ژئوتکنیک. فعال در زمینه اجرای پروژه مدیریت فرایند کسب‌وکار، مدیریت پروژه(pmbok)، بهینه سازی.
ایمیل: Bagheri@ebpm.ir
تلگرام: @ABS_ebpm_ir

اضافه کردن نظر