e‌BPM

ابزار مدل سازی فرایند کسب و کار (Business Process Modeling Tool)

معرفی بخش واژگان تخصصی

بخش “واژگان تخصصی” به تعریف کلمات، اختصارات و اصطلاحاتی اختصاص دارد که در جامعه فرایند کسب‌وکار به‌صورت مکرر استفاده شده یا به آنها ارجاع داده می‌شود. البته همانطور که بازار فرایندهای کسب‌وکار در حال تکامل است، این واژگان هم در طول زمان تغییر نموده و تکامل می‌یابند.

زبان‌های رسمی فرایند کسب‌وکار دارای معناشناسی‌هایی هستند که تحت تاثیر استانداردها، انجمن‌های منتشرکننده واژگان، فروشندگان و غیره قرار می‌گیرند. بیشتر این مجموعه‌ها واژگان را به طرق مختلف تعریف می‌کنند. سند پیش‌رو که برگرفته از اسناد مجموعه BPTrends می‌باشد، به‌منظور ارائه تعاریف عمومی از واژگان کاربردی در این حوزه و همچنین ایجاد یک زبان مشترک میان افراد تهیه شده است.


ابزار مدل‌سازی فرایندهای کسب‌وکار (Business Process Modeling Tool)

محصولی نرم‌افزاری که به مدیر یا تحلیل‌گر سیستم اجازه ترسیم نقشه فرایندی را می‌دهد. ابزار ساده‌ای که تنها از ترسیم نمودار پشتیبانی می‌کند. ابزارهای‌ پیچیده‌تر مدل‌سازی فرایند کسب‌وکار، هر عنصر از مدل را در پایگاه داده ذخیره‌‌سازی می‌نمایند تا بتوان از آن‌ها در نمودارهای دیگر هم بهره‌‌گیری کرد. بسیاری از این نرم‌افزارها از مدل‌سازی و تولید کد برای ذخیره‌سازی در پایگاه داده پشتیبانی می‌نمایند.

Abbas Bagheri

عباس باقری

کارشناس گروه eBPM
عباس باقری هستم کارشناس ارشد عمران ژئوتکنیک. فعال در زمینه اجرای پروژه مدیریت فرایند کسب‌وکار، مدیریت پروژه(pmbok)، بهینه سازی.
ایمیل: Bagheri@ebpm.ir
تلگرام: @ABS_ebpm_ir

اضافه کردن نظر