e‌BPM

مهندسی مجدد فرایند کسب و کار (Business Process Reengineering)

معرفی بخش واژگان تخصصی

بخش “واژگان تخصصی” به تعریف کلمات، اختصارات و اصطلاحاتی اختصاص دارد که در جامعه فرایند کسب‌وکار به‌صورت مکرر استفاده شده یا به آنها ارجاع داده می‌شود. البته همانطور که بازار فرایندهای کسب‌وکار در حال تکامل است، این واژگان هم در طول زمان تغییر نموده و تکامل می‌یابند.

زبان‌های رسمی فرایند کسب‌وکار دارای معناشناسی‌هایی هستند که تحت تاثیر استانداردها، انجمن‌های منتشرکننده واژگان، فروشندگان و غیره قرار می‌گیرند. بیشتر این مجموعه‌ها واژگان را به طرق مختلف تعریف می‌کنند. سند پیش‌رو که برگرفته از اسناد مجموعه BPTrends می‌باشد، به‌منظور ارائه تعاریف عمومی از واژگان کاربردی در این حوزه و همچنین ایجاد یک زبان مشترک میان افراد تهیه شده است.


مهندسی مجدد فرایند کسب و کار (Business Process Reengineering)

اصطلاحی است که توسط مایکل همر (Hammer)  و داونپورت (Davenport) در ابتدایی دهه‌ ۹۰ ایجاد شد. همانطور که در کتابشان مطرح کردند،‌ بازمهندسی فرایند کسب‌وکار با یک صفحه خالی آغاز و با مفهوم‌سازی مجدد فرایندهای اصلی کسب‌وکار اصلی تاکید و با استفاده از فناوری اطلاعات به منظور دستیابی به بهبود در عملکرد کامل می‌شود. این اصطلاح در اواخر دهه نود کمتر مورد استقبال فعالان کسب و کار قرار گرفت و بسیاری از آنها BPR را محکوم به شکست می دانند. امروزه برای بسیاری از فعالان این حوزه، اصطلاح BPR جای خود را به اصطلاح تغییر فرایند کسب‌وکار (Business Process Transformation) داده است.

Abbas Bagheri

عباس باقری

کارشناس گروه eBPM
عباس باقری هستم کارشناس ارشد عمران ژئوتکنیک. فعال در زمینه اجرای پروژه مدیریت فرایند کسب‌وکار، مدیریت پروژه(pmbok)، بهینه سازی.
ایمیل: Bagheri@ebpm.ir
تلگرام: @ABS_ebpm_ir

اضافه کردن نظر