e‌BPM

قوانین کسب و کار (Business Rules)

معرفی بخش واژگان تخصصی

بخش “واژگان تخصصی” به تعریف کلمات، اختصارات و اصطلاحاتی اختصاص دارد که در جامعه فرایند کسب‌وکار به‌صورت مکرر استفاده شده یا به آنها ارجاع داده می‌شود. البته همانطور که بازار فرایندهای کسب‌وکار در حال تکامل است، این واژگان هم در طول زمان تغییر نموده و تکامل می‌یابند.

زبان‌های رسمی فرایند کسب‌وکار دارای معناشناسی‌هایی هستند که تحت تاثیر استانداردها، انجمن‌های منتشرکننده واژگان، فروشندگان و غیره قرار می‌گیرند. بیشتر این مجموعه‌ها واژگان را به طرق مختلف تعریف می‌کنند. سند پیش‌رو که برگرفته از اسناد مجموعه BPTrends می‌باشد، به‌منظور ارائه تعاریف عمومی از واژگان کاربردی در این حوزه و همچنین ایجاد یک زبان مشترک میان افراد تهیه شده است.


قوانین کسب‌وکار (Business Rules)

اصطلاحی است که یک خط مشی تجاری یا تصمیم گیری را توصیف می‌کند. زبان‌های برنامه نویسی قدیمی، اغلب قوانین کسب‌وکار را از طریق الگوریتم‌های بسیار پیچیده اجرا می‌کردند. در تجزیه و تحلیل فرایند کسب‌وکار، هر قانون معمولا به طور مستقل در فرمت عمومی ذیل بیان می‌شود:

اگر A و B، آنگاه C

ابزارهای جریان کار و نمودارهای فرایندی که به جزئیات می‌پردازند، اغلب به دلیل تعیین نحوه تصمیم‌گیری به قوانین کسب‌وکار بستگی دارند. ما عموما قوانین کسب‌وکار را با فعالیت‌ها مرتبط می‌کنیم. یک دروزازه تصمیم‌ دقیقا نشان می‌دهد که چه اتفاقی رخ خواهد داد اگر یک درخواست وام پذیرفته شود یا رد شود، اما ممکن است نیاز به تعریف ده‌ها و یا حتی صدها قانون کسب‌وکار برای مشخص شدن اینکه وام باید پذیرفته یا رد شود، وجود داشته باشد. برنامه‌های آموزشی، کمک‌های شغلی، سیستم‌های نرم‌افزاری و سیستم‌های مدیریت دانش به منظور مستندسازی قوانین کسب‌وکار یا به منظور بهینه‌سازی فرایند تصمیم‌گیری و یا ایجاد قوانین در دسترس برای سایر تصمیم سازان مورد استفاده قرار می‌گیرند. رویکرد قوانین کسب وکار به طور فزاینده‌ای با حوزه مدیریت تصمیم آمیخته شده است که در واقع قوانینی هستند که بر ایجاد یک تعریف واحد و غیر قابل تغییر در طراحی تصمیمات یک فرایند تمرکز دارند و تعیین می‌کنند که به چه صورت قواعد و قوانین کسب وکار یک سیستم باید نگهداری بشوند.

Abbas Bagheri

عباس باقری

کارشناس گروه eBPM
عباس باقری هستم کارشناس ارشد عمران ژئوتکنیک. فعال در زمینه اجرای پروژه مدیریت فرایند کسب‌وکار، مدیریت پروژه(pmbok)، بهینه سازی.
ایمیل: Bagheri@ebpm.ir
تلگرام: @ABS_ebpm_ir

اضافه کردن نظر