e‌BPM

چند درصد از فرایندهای کسب و کار سازمان شما مستندسازی شده است؟

وضعیت BPM

دو سال پس از راه اندازی پایگاه اینترنتی BPTrends و انتشار کتاب پر فروش پاول هارمن یعنی Business Process Change ، این پایگاه اولین مطالعه بازار را در سال ۲۰۰۵ انجام داد.

این پایگاه اعلام کرده است: «ما هر ۲ سال یکبار تحقیقات بازار را انجام می‌دهیم و فقط زمانی که فکر می‌کنیم باید با توسعه‌های جدید همگام شد، تغییراتی در آن ایجاد می‌کنیم.» این گزارش‌ها به صورت رایگان برای اعضاء و خوانندگان سایت BPTrends در دسترس است.

گزارش‌های مذکور شامل خلاصه‌ای از اطلاعات بیش از ۱۰۰ نفر از پاسخ دهندگان است که در ماه‌های سپتامبر و اکتبر ۲۰۱۵، در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند. این گزارش پاسخ‌ها را تجزیه و تحلیل و آنها را با پاسخ‌های پنج پژوهش‌های قبلی بازار که در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۷، ۲۰۰۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ برگزار شد، مقایسه می‌کند.

BPTrends امیدوار است که این تحقیقات، ترازیابی‌هایی فراهم کند که جامعه مدیریت فرایند کسب‌وکار (BPM) بتواند از آنها بعنوان معیاری برای اندازه گیری تحول BPM استفاده کند.


چند درصد از فرایندهای کسب‌وکار سازمان شما مستندسازی شده است؟

از سوال شوندگان پرسیدیم چند درصد از فرایند‌های سازمان شما هم‌اکنون مستند‌سازی شده است. ما این سوال را به صورت مستقیم از سوال شوندگان نپرسیده‌ایم، اما نتایج حاصل بسیار مشابه نتایج تحقیق قبلی بوده‌است. جالب است مقایسه‌ای بین قاره اروپا و شمال آمریکا داشته‌باشیم. اگر بر روی سازمان‌هایی که بیش از ۶۰٪ از فرایندهای خود را مدل‌سازی نموده‌اند تمرکز کنیم، تنها ۱۱٪ از سازمان‌های آمریکای شمالی به این هدف رسیده‌اند و در مقابل ۲۳٪ از سازمان‌های اروپایی توانسته‌اند به این هدف برسند. جای تعجب نیست که سازمان‌هایی که ابزار مدل‌سازی داشته‌اند و از آن راضی بوده‌اند بیشتر فرایند‌های خود را هم مدل‌سازی و هم مستند‌سازی کرده‌اند. بسیار واضح است برای یک فعالیت ساختاری جدی نیاز به ابزار فرایندی است که استفاده از آن راحت باشد.

بازه درصد
هیچکدام (۰٪) ۰
کم ( ۱-۳۰٪) ۵۲
متوسط (۳۱-۶۰٪) ۲۷
زیاد (۶۱-۹۹٪) ۱۸
همه (۱۰۰٪) ۲

 

 

Abbas Bagheri

عباس باقری

کارشناس گروه eBPM
عباس باقری هستم کارشناس ارشد عمران ژئوتکنیک. فعال در زمینه اجرای پروژه مدیریت فرایند کسب‌وکار، مدیریت پروژه(pmbok)، بهینه سازی.
ایمیل: Bagheri@ebpm.ir
تلگرام: @ABS_ebpm_ir

اضافه کردن نظر