e‌BPM

چگونه مدیریت جامع پروژه سازماندهی فرایندها صورت می پذیرد؟

وضعیت BPM

دو سال پس از راه اندازی پایگاه اینترنتی BPTrends و انتشار کتاب پر فروش پاول هارمن یعنی Business Process Change ، این پایگاه اولین مطالعه بازار را در سال ۲۰۰۵ انجام داد.

این پایگاه اعلام کرده است: «ما هر ۲ سال یکبار تحقیقات بازار را انجام می‌دهیم و فقط زمانی که فکر می‌کنیم باید با توسعه‌های جدید همگام شد، تغییراتی در آن ایجاد می‌کنیم.» این گزارش‌ها به صورت رایگان برای اعضاء و خوانندگان سایت BPTrends در دسترس است.

گزارش‌های مذکور شامل خلاصه‌ای از اطلاعات بیش از ۱۰۰ نفر از پاسخ دهندگان است که در ماه‌های سپتامبر و اکتبر ۲۰۱۵، در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند. این گزارش پاسخ‌ها را تجزیه و تحلیل و آنها را با پاسخ‌های پنج پژوهش‌های قبلی بازار که در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۷، ۲۰۰۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ برگزار شد، مقایسه می‌کند.

BPTrends امیدوار است که این تحقیقات، ترازیابی‌هایی فراهم کند که جامعه مدیریت فرایند کسب‌وکار (BPM) بتواند از آنها بعنوان معیاری برای اندازه گیری تحول BPM استفاده کند.


با چه موانعی یا چالش‌هایی در هنگام تلاش برای ترویج فرایند تغییر روبه‌رو هستید؟

از پاسخ‌دهندگان خواسته شد تا نحوه مدیریت تغییر در سازمان‌های خود را شرح دهند. ۴۳درصد بیان داشتند که به صورت فردی یا گروهی از مدیران، تغییر در سازمانشان را شروع کرده‌اند در حالی که تنها ۲۴درصدشان دارای گروهی برای مدیریت فرایندهای کسب‌وکار در ابتدا بوده‌اند. این مورد نشان‌دهنده نیاز بزرگی برای داشتن گروه مدیریت فرایندها در راستای هماهنگی و تقویت مدیریت تغییر است. ۱۳درصد از پرسش‌شوندگان پاسخ دادند که در ابتدا مدیران ارشد این امور را برعهده داشته‌اند. همچنین پاسخ‌دهندگان پیشنهاد دادن تا سازمان‌های آنها یک کمیته اجرایی برای کمک در تعیین اولویت‌ها داشته‌باشند یا این مهم را گروه IT انجام دهند.

عنوان درصد
مدیران کسب‌وکار به صورت فردی تلاش خود را آغاز می‌کنند. ۲۷
گروهی از مدیران تلاش خود را برای ساماندهی آغاز می‌کنند. ۱۶
ما گروهی برای مدیریت فرایندهای کسب‌وکار داریم که آغاز کننده ساماندهی هستند. ۲۴
مدیران ارشد آغاز کننده تلاش برای ساماندهی هستند. ۲۰
دیگران ۱۳

سوال‌شوندگان همچنین بیان داشتند که سازمان‌هایشان از یک دفتر برنامه‌ریزی پروژه،  کمیته اجرایی یا گروه IT برای اولویت‌‌بندی استفاده می‌کردند. که تمام آن‌ها به نظر منطقی است.

Bulb iconمطالعه این مطلب نیز مفید است

ساختارهای سازمانی: از کدام یک باید استفاده کنیم؟

Abbas Bagheri

عباس باقری

کارشناس گروه eBPM
عباس باقری هستم کارشناس ارشد عمران ژئوتکنیک. فعال در زمینه اجرای پروژه مدیریت فرایند کسب‌وکار، مدیریت پروژه(pmbok)، بهینه سازی.
ایمیل: Bagheri@ebpm.ir
تلگرام: @ABS_ebpm_ir

اضافه کردن نظر