e‌BPM

سازمان شما چه مقدار هزینه صرف کار بر روی فرآیندها کرده است؟

وضعیت BPM

دو سال پس از راه اندازی پایگاه اینترنتی BPTrends و انتشار کتاب پر فروش پاول هارمن یعنی Business Process Change ، این پایگاه اولین مطالعه بازار را در سال ۲۰۰۵ انجام داد.

این پایگاه اعلام کرده است: «ما هر ۲ سال یکبار تحقیقات بازار را انجام می‌دهیم و فقط زمانی که فکر می‌کنیم باید با توسعه‌های جدید همگام شد، تغییراتی در آن ایجاد می‌کنیم.» این گزارش‌ها به صورت رایگان برای اعضاء و خوانندگان سایت BPTrends در دسترس است.

گزارش‌های مذکور شامل خلاصه‌ای از اطلاعات بیش از ۱۰۰ نفر از پاسخ دهندگان است که در ماه‌های سپتامبر و اکتبر ۲۰۱۵، در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند. این گزارش پاسخ‌ها را تجزیه و تحلیل و آنها را با پاسخ‌های پنج پژوهش‌های قبلی بازار که در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۷، ۲۰۰۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ برگزار شد، مقایسه می‌کند.

BPTrends امیدوار است که این تحقیقات، ترازیابی‌هایی فراهم کند که جامعه مدیریت فرایند کسب‌وکار (BPM) بتواند از آنها بعنوان معیاری برای اندازه گیری تحول BPM استفاده کند.


سازمان شما چه مقدار هزینه صرف کار بر روی فرآیندها کرده است؟

یکی دیگر از تحقیقاتی که در حوزه مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار صورت گرفته است مربوط به میزان هزینه‌گرد سازمان‌ها بر روی شناسایی و بهبود فرآیندهای سازمان می‌باشد. در ابتدا از شرکت کننده‌ها خواسته شد میزان هزینه شرکت خود را برای کار بر روی فرایندها بیان نمایند. در برآوردها، منظور از کار بر روی فرایندها، مدیریت فرایندها، تولید ناب، شش سیگما، خودکارسازی فرایندها و هزینه‌های سربار (حقوق کارکنان این بخش‌ها) بوده است و مواردی مانند برون سپاری یا ERP یا هزینه‌های پیاده‌سازی مورد نظر ما نبوده است. در سال ۲۰۱۵، مانند سال‌های قبل از آن بیش از ۵۰ درصد از پاسخ دهندگان بیان داشتند که کمتر از پانصد هزار دلار خرج این امور کرده‌اند. درحالی که تعداد کمی از شرکت‌ها پول زیادی صرف فرایندهای کاری می‌کنند. این مساله باور قدیمی ما را تقویت می‌کند که اکثر شرکت‌های پیشرو متوجه شده‌اند و هزینه‌ زیادی در این بخش انجام می‌دهند اما عموم شرکت‌ها فرایند را درک نکرده‌اند و تعهدی به آن ندارند. بعضی از شرکت ها هم به صورت جدی بر روی فرایند تمرکز کزده‌اند اما بیشتر بر روی فرایندهایی تمرکز دارند که برخی از شرایط ویژه کسب‌وکارشان را نشان می‌دهد نه بر روی فرایندهای اصلی سازمان که ارز‌ش‌آفرینی اساسی را خواهند داشت.

میزان هزینه درصد
صفر تا پانصد هزار دلار ۵۴
پاتصد تا نهصد و نود و نه هزار دالار ۲۱
یک میلیون تا پنج میلیون دلار ۱۵
پنج میلیون دلار تا ده ملیون دلار ۶
بیش از ۱۰ میلیون دلار ۳

 

 

 

اضافه کردن نظر