e‌BPM

آیا سازمان شما برای مدل سازی فرایند، از ابزارهای نرم افزاری استفاده می نماید؟

وضعیت BPM

دو سال پس از راه اندازی پایگاه اینترنتی BPTrends و انتشار کتاب پر فروش پاول هارمن یعنی Business Process Change ، این پایگاه اولین مطالعه بازار را در سال ۲۰۰۵ انجام داد.

این پایگاه اعلام کرده است: «ما هر ۲ سال یکبار تحقیقات بازار را انجام می‌دهیم و فقط زمانی که فکر می‌کنیم باید با توسعه‌های جدید همگام شد، تغییراتی در آن ایجاد می‌کنیم.» این گزارش‌ها به صورت رایگان برای اعضاء و خوانندگان سایت BPTrends در دسترس است.

گزارش‌های مذکور شامل خلاصه‌ای از اطلاعات بیش از ۱۰۰ نفر از پاسخ دهندگان است که در ماه‌های سپتامبر و اکتبر ۲۰۱۵، در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند. این گزارش پاسخ‌ها را تجزیه و تحلیل و آنها را با پاسخ‌های پنج پژوهش‌های قبلی بازار که در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۷، ۲۰۰۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ برگزار شد، مقایسه می‌کند.

BPTrends امیدوار است که این تحقیقات، ترازیابی‌هایی فراهم کند که جامعه مدیریت فرایند کسب‌وکار (BPM) بتواند از آنها بعنوان معیاری برای اندازه گیری تحول BPM استفاده کند.


آیا سازمان شما برای مدل‌سازی فرایند از ابزارهای نرم‌افزاری استفاده می‌نماید؟

از سال‌های اولیه هزاره سوم، زمانی که علاقه به مدیریت فرایندهای سازمانی (BPM) به صورت واقعی آغاز شد، این علاقه شامل استفاده از ابزارهای مدل‌سازی فرایند بر اساس XML بوده است. در واقع پروتکل‌های اینترنتی جدید امکان ایجاد نسل جدیدی از ابزارهای مدل‌سازی فرایند با کاربری آسان و ارتباط دادن آن‌ها به اطلاعات فرایندها از طریق اینترنت استفاده کرد. پس نه تنها فرایند مدل‌سازی می‌شود، بلکه مدیریت به‌صورت برخط انجام می‌شود. برای بسیاری از اشخاص، BPM و ابزار BPM فرق چندانی ندارند. برای نظارت بر نحوه تکامل این رابطه، از پاسخ‌دهندگان خواسته شد که آیا از ابزارهای مدل‌سازی برای ارتقا فرایندهای کاری خود استفاده می‌‌کنند؟ ظاهرا این سوال باعث سردرگمی سوال شوندگان شده است چرا که قبلا پرسش‌شوندگان در برابر سوال آیا سازمان شما برای مدل‌سازی از ابزارهای نرم‌افزاری استفاده می‌نمایید؟ جواب مثبت داده بودند. در صورتی که تعداد جواب‌های مثبت را با تعداد جواب‌هایی که می‌دانستند از چه نرم‌افزاری استفاده می‌کنند، ترکیب شود؛ ۷۹ درصد از پاسخ‌دهنگان از نوعی ابزار مدل‌سازی استفاده می‌کنند.

عنوان درصد
بله ۲۱
خیر ۲۱
در صورت دادن پاسخ بله، نرم‌افزار را شناسایی نمایید ۵۸

بازار ابزار مدل‌سازی همواره میان ابزارهایی که به سادگی اجازه ترسیم نقشه فرایندی را می‌دهند(مانند Visio) و ابزارهایی که مدل‌سازی را در یک پایگاه داده ذخیره می‌نمایند و امکان نظارت و حفظ داده‌های فرایند را می‌دهند، تقسیم می‌شود. هنگامی که از اصطلاح نرم‌افزار BPM استفاده می‌شود، بیشتر بر نرم‌افزار دسته دوم تاکید می‌باشد. بعضی از پاسخ‌دهندگان به ابزارهایی مانند Visio اشاره می‌کنند اما عموما به ابزارهای پیچیده اشاره دارند. ابزارهای مورد اشاره طیف وسیعی از محصولات نرم‌افزاری حوزه BPM را شامل می‌شود. اما هیچ روند مشخصی در بررسی آنها وجود ندارند لذا بررسی آنها ثمر بخش نخواهد بود.

 

Bulb iconمطالعه این مطلب نیز مفید است

 تحلیل فرایند کسب‌وکار

(Business Process Analysis)

 

اضافه کردن نظر