e‌BPM

نمودار علت – معلولی (Cause-Effect Diagram)

معرفی بخش واژگان تخصصی

بخش “واژگان تخصصی” به تعریف کلمات، اختصارات و اصطلاحاتی اختصاص دارد که در جامعه فرایند کسب‌وکار به‌صورت مکرر استفاده شده یا به آنها ارجاع داده می‌شود. البته همانطور که بازار فرایندهای کسب‌وکار در حال تکامل است، این واژگان هم در طول زمان تغییر نموده و تکامل می‌یابند.

زبان‌های رسمی فرایند کسب‌وکار دارای معناشناسی‌هایی هستند که تحت تاثیر استانداردها، انجمن‌های منتشرکننده واژگان، فروشندگان و غیره قرار می‌گیرند. بیشتر این مجموعه‌ها واژگان را به طرق مختلف تعریف می‌کنند. سند پیش‌رو که برگرفته از اسناد مجموعه BPTrends می‌باشد، به‌منظور ارائه تعاریف عمومی از واژگان کاربردی در این حوزه و همچنین ایجاد یک زبان مشترک میان افراد تهیه شده است.


نمودار علت – معلولی (Cause-Effect Diagram)

نمودار علت – معلولی (ایشیکاوا یا استخوان ماهی) یک نمودار محبوب است که برای تحلیل علت مشکلات مورد استفاده قرار می‌گیرد که با طراحی نمودار نمای کلی از علل احتمالی مشکلات ترسیم می‌نماید. در ابتدا از سمت راست مشکل مورد نظر را بنویسید، یک خط افقی و مستقیم به سمت چب بکشید. خطوط مورب را از خط افقی ترسیم نمایید. در بالاترین قسمت هر خط مورب نام “گروه علل” ایجاد آن مشکل را ذکر نمایید. و در خطوط فرعی خارج شده از خط مورب علل بروز آن گروه را ذکر نمایید. برای این منظور می‌توانید از تکنیک “۵ چرا” استفاده نمایید. این کار را ادامه دهید تا همه دلایل شناسایی شوند. برای هر علت فرعی، بپرسید چرا این مشکل وجود دارد و دلایل ایجاد آن را یاد داشت کنید بدین گونه می‌توان دلایل اصلی ایجاد مشکل را شناخت.

فیلم آموزش ترسیم نمودار استخوان ماهی

 

Abbas Bagheri

عباس باقری

کارشناس گروه eBPM
عباس باقری هستم کارشناس ارشد عمران ژئوتکنیک. فعال در زمینه اجرای پروژه مدیریت فرایند کسب‌وکار، مدیریت پروژه(pmbok)، بهینه سازی.
ایمیل: Bagheri@ebpm.ir
تلگرام: @ABS_ebpm_ir

اضافه کردن نظر