e‌BPM

شروع پروژه مدیریت فرایندهای سازمانی در سازمان اداری و استخدامی کشور

شروع پروژه مدیریت فرایندهای سازمانی در سازمان اداری و استخدامی کشور (متولی حوزه فرایندها در سازمان‌های دولتی)

با عنایت به ماده ۳۶ قانون خدمات کشوری ابلاغی در تاریخ ۸۶/۷/۲۵ که بیان داشته است:
دستگاه‌های اجرایی موظفند فرایندهای مورد عمل و روش‌های انجام کار خود را با هدف افزایش بهره‌وری نیروی انسانی و کارآمدی فعالیت‌ها نظیر سرعت، دقت، کیفیت، هزینه، سلامت و صحت امور و تامین رضایت و کرامت مردم و بر اساس دستورالعمل سازمان تهیه و به مورد اجرا گذارند و حداکثر هر سه سال یک بار با این روش‌ها مورد بازبینی و اصلاح قرار دهند.

مدیران ارشد سازمان اداری و استخدامی کشور به منظور اجرایی نمودن هرچه بهتر این موضوع تصمیم به اجرای پروژه مدیریت فرایندهای سازمانی نمودند که در گام نخست با برگزاری جلسه هم‌اندیشی در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲، شرح خدمات و اهداف تبیین‌شده برای پروژه مذکور تشریح گردید. با لطف خدا، در گام بعدی کلاس‌های آموزشی مدیریت فرایندهای سازمانی در دو سطح مدیریتی و کارشناسی در راستای ارتقای دیدگاه فرایندگرایی در سازمان و آموزش استاندارد BPMN و الزامات لازم برگزار خواهد شد.

تاریخچه تاسیس سازمان اداری و استخدامی:

پس از پیروزی نهضت مشروطیت، خدمات عمومی در ایران جنبه قانونی پیدا کرد و از وضعیت گذشته خود خارج شد. نخستین قانون استخدام کشوری مشتمل بر ۵ فصل و ۷۴ ماده، در سال ۱۳۰۱ هجری شمسی به تصویب مجلس شورای ملی وقت رسید و به اجرا درآمد. تغییر شرایط حاکم بر ساختار اداری کشور و نیاز به قوانین جدید موجب شد که در نیمه دوم سال ۱۳۲۳ گروهی از طرف دولت برایبررسی امور اداری و استخدامی کشور تشکیل شود و با توصیه این گروه در آبان ماه همان سال، هیات وزیران به پیشنهاد وزیر دارایی، ایجاد «اداره کل طبقه‌بندی مشاغل» را در وزارت دارایی به منظور بررسی و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و خدمات دولتی تصویب نمود. این اداره کل با فراهم کردن مقدمات کار و سازمان‌دهی لازم، عملا فعالیتش را در فروردین ماه سال ۱۳۳۴ آغاز کرد.

این اداره کل در سال ۱۳۳۶ به نخست وزیری وابسته شد و هیات مدیره آن تغییر کرد و در سال ۱۳۳۷ هجری شمسی و به موجب مصوبه دولت به سازمان خدمات کشوری تغییر نام داد، بدون آنکه در ماهیت وظایفش تغییری ایجاد شود. این سازمان پس از آن، در شورای عالی اداری کشور که به موجب مصوبه ۱۲دی ۱۳۴۰ هیات وزیران تشکیل شده بود، ادغام شد.

سپس تغییر جدیدی موجب شد، شورای عالی اداری جای خود را به سازمان امور اداری و استخدامی کشور بدهد. ماموریت‌های این سازمان هدایت، مراقبت و راهبری اجرای احکام قانون استخدام کشوری بود.

در سیر تغییر و تحول سازمان مذکور، در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۸۶ و حسب مصوبه شورای عالی اداری، «سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور» به ۲ معاونت «برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور» و «توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور» تبدیل شد و همچنین از مرداد ماه ۱۳۹۵ سازمان اداری و استخدامی کشور وظیفه‌ی مدیریت، راهبری و تعیین خط مشی‌های نظام اداری کشور را عهده‌دار شد.

تدوین قانون مدیریت خدمات کشوری، تهیه لایحه تشکیلات کلان دولت و تهیه پیش‌نویس سیاست‌های کلی نظام اداری ابلاغی مقام معظم رهبری در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۹ و تهیه نقشه راه اصلاح نظام اداری و تصویب آن در یکصد و شصت و دومین جلسه شورای عالی اداری در ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۲ و تایید و ابلاغ رئیس جمهور محترم  در ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۳ به تمامی دستگاه‌های اجرایی از جمله اقدامات این سازمان در سال‌های اخیر است.

تصاویر برگزاری جلسه هم‌اندیشی

اضافه کردن نظر