e‌BPM

رابطه بین اسکرام (Scrum) و اجایل (Agile)

معرفی بخش واژگان تخصصی

بخش ”واژگان تخصصی” به تعریف کلمات، اختصارات و اصطلاحاتی اختصاص دارد که در جامعه تحلیل‌گران  کسب‌وکار به‌صورت مکرر استفاده شده یا به آنها ارجاع داده می‌شود. البته همانطور که بازار تحلیل‌گری کسب‌وکار در حال تکامل است، این واژگان هم در طول زمان تغییر نموده و تکامل می‌یابند.


اجایل (Agile)

اجایل، یک اصطلاح و چارچوب مفهومی رایج برای توصیف چند روش “چابک” است، برای مثال برنامه‌ریزی شدید (XP) ،(SCRUM) و توسعه سریع برنامه (RAD)، که مجموعه‌ای از ویژگی‌های مشترک را نشان می‌دهد.

برخی از این ویژگی‌ها عبارت‌اند از تحلیل و توسعه تکرار شونده، تکرار با طول از پیش تعریف شده در یک بازه زمانی مشخص، فراهم کردن مهم‌ترین ویژگی‌ها و عملکردها پیش از بقیه، تحویل یک سازه کامل با مجموعه ویژگی‌های محدود اولیه در عرض چند ماه (اغلب ۲-۱ ماه)، تیم‌های مقطعی کوچک اغلب شامل ۹-۶ عضو، جلسات روزانه برای ارتباط اعضای تیم و حجم کمتر استفاده از اسناد و مدارک.

اسکرام چیست؟

اسکرام در سال ۱۹۸۶ توسط ایکوجیرو نوناکا و هیروتاکا تاکوچی به عنوان یک خط مشی جدید برای تولید نرم‌افزارهای تجاری (Commercial) که باید قابلیت انعطاف‌پذیری و سرعت در تولید را داشته باشند، عرضه شد. اسم اسکرام از یک نوع بازی در فوتبال راگبی گرفته شده است.

اسکرام (Scrum) یک متدولوژی افزایشی (Incremental) برای مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری است و از رده متدولوژی‌های Agile محسوب می‌شود. این متدولوژی اولین بار در ژاپن اختراع شد.

اسکرام به جای اینکه جزئیات دقیق و مشخص در مورد اینکه کارها در پروژه چگونه باید انجام شوند،  بیشتر آن را به تیم واگذار می‌کند. این کار عملی خواهد بود زیرا تیم خواهد دانست که چطور به بهترین شکل مشکل خود را حل نماید.

به عبارت ساده، در Scrum نسخه پیچی نداریم و بیشتر سعی در کشف و نمایان کردن مشکلات است.

رابطه بین اسکرام (Scrum) و اجایل (Agile)

متدهای Agile که از آن جمله می‌توان به اسکرام, XP ,Kanban وغیره اشاره کرد، روش‌هایی برای دست‌یابی به تفکر Agile می‌باشند. Agile یک تفکر در زمینه توسعه نرم افزار و اسکرام یک روش برای پیاده سازی این تفکر است.

در حقیقت اسکرام یک چارچوب توسعه نرم افزار Agile می‌باشد که از روش تدریجی افزایشی یا iterative incremental بهره می‌برد.

اضافه کردن نظر