e‌BPM

عناصر طراحی فرم در دسکتاپ وایرفریم ویژوال پارادایم

در طراحی وب و اپلیکیشن یک طرح و ساختار کلی از محصول، قبل از شروع مرحله طراحی و پیاده سازی وجود دارد. هدف آن، تنظیم و چیدمان بهتر عناصر (منوها، ترتیب قرارگیری محتوا، نحوه آرایش و چیدمان سرویس‌ها)، بهینه‌سازی رفتار، حرکت کاربر و نحوه اولویت بخشی به ارایه مطالب در صفحه است. به این طرح‌ها که معمولا فاقد طراحی و عناصر گرافیک، رنگ و تایپوگرافی هستند، وایرفریم گفته می‌شود.

به عبارت ساده تر طرح‌هایی هستند که بیشتر از آنکه بر موارد گرافیکی تاکید کند، بیشتر بر رفتار و تعامل با کاربر متمرکز است.

دسکتاپ وایرفریم (Desktop Wireframe)

دسکتاپ وایرفریم (Desktop Wireframe)، یکی از ویژگی‌های نرم افزار ویژوال پارادایم است. کاربر با استفاده از این ویژگی می‌تواند تصویری از اطلاعات کلی پروژه را نمایش دهد و فرم‌های مورد نیاز را طراحی کند.

مزایای استفاده از دسکتاپ وایرفریم برای طراحی فرم:

  • طراحی آسان:دارای طراحی ساده و مشخص است و از عناصر ساده و بدون جزییات زیاد تشکیل شده است.
  • فهم آسان: ساده بودن دسکتاپ وایرفریم سبب می‌شود که همه بتوانند بدون یادگیری، آن را درک کنند.
  • اصلاح آسان: برای طراحی ایده‌های جدید، به هیچ برنامه‌ یا برنامه‌نویسی نیاز نیست و این امکان در خود دسکتاپ وایرفریم وجود دارد.
  • بدون نیاز به کدنویسی: نیاز به کدنویسی و نمونه‌سازی پیچیده نیست و فقط باید از آن به عنوان یک ابزار طراحی استفاده کرد.

طراحی فرم

همانطور که گفته شد طراحی فرم در ویژوال پارادایم، یکی از کاربردهای وایرفریم دسکتاپ است. در تصویر ذیل یک نمونه فرم طراحی شده را می‌بینیم.

نمونه تصویر فرم ثبت نام

در تصویر بالا، شکل کلی مراحل ثبت نام در یک واحد سازمانی یا یک شرکت را می‌بینیم. در این فرم با استفاده از اشکال ساده موارد مورد نیاز ثبت نام مشخص شده‌اند.

برای طراحی فرم در ویژوال پارادایم، عناصر مختلفی وجود دارد. هدف ویدیوی بالا آشنا شدن با عناصر پرکاربرد در طراحی فرم می‌باشد. (نسخه ویژوال پارادایم این ویدیو شانزده است)

 

برای مطالعه بیشتر در این مورد می‌توان از سایت زیر استفاده کرد

https://www.visual-paradigm.com/support/documents/vpuserguide/2822/2613_wireframe.html

 

اضافه کردن نظر