e‌BPM

معرفی کتاب اصول و مبانی مدیریت فرایندهای کسب‌وکار (ویراست دوم)

کتاب اصول و مبانی مدیریت فرایندهای کسب‌وکار- ویراست دوم

در این مطلب قصد داریم به معرفی کتاب اصول و مبانی فرایندهای کسب و کار ویرایش ۲۰۱۸ به نویسندگی مارلون داماش، مارچلو لاروسا، جان مندلینگ و هاجو ای.ریجرز بپردازیم. همچنین تعدادی نظر از افراد در سراسر جهان گردآوری کرده‌ایم تا شناخت بهتری نسبت به این کتاب داشته باشیم. لطفا تا پایان مطلب همراه ما باشید.

این کتاب توسط دکتر فرشید عبدی و دکتر سهلا سردار ترجمه شده است و برای تهیه کتاب می‌توانید از طریق این لینک اقدام فرمایید. دکتر عبدی در رشته‌های مهندسی صنایع و مدیریت تحصیل کرده است و عضو هیئت علمی داشنگاه آزاد تهران جنوب است. دکتر عبدی سابقه طولانی فعالیت در زمینه‌هایی همچون مشاور مدیریت، تدریس در بخش‌های مختلف (اصول مدیریت، رفتار سازمانی، تفکر سیستمی و موارد دیگر)، تاسیس دانشکده صنایع و مدیریت دانشگاه آزاد تهران جنوب در کارنامه خود ثبت کرده است. دکتر عبدی تا به امروز ۳۰ کتاب و ۱۰۰ مقاله علمی نگارش کرده است.

 

خلاصه کوتاهی از کتاب اصول و مبانی فرایندهای کسب و کار

مدیریت فرآیند کسب و کار (BPM) هنر و علم چگونگی انجام کار در یک سازمان به منظور اطمینان از خروجی‌های ثابت و استفاده از فرصت‌های بهبود است، به عنوان مثال می‌توان کاهش هزینه‌ها، زمان اجرا یا نرخ خطا اشاره کرد. مهم‌تر از همه، BPM صرفا بر روی بهبود روش انجام فعالیت‌های فردی تمرکز ندارد بلکه در مورد مدیریت زنجیره کل رویدادها، فعالیت‌ها و تصمیماتی است که در نهایت ارزش افزوده برای یک سازمان و مشتریانش ایجاد می‌کند.

این کتاب شامل کل چرخه عمر BPM، از شناسایی فرآیند تا نظارت بر فرآیند، مدل‌سازی فرآیند، تجزیه و تحلیل، طراحی مجدد و اتوماسیون است. مفاهیم، روش‌ها و ابزارهای مدیریت بازرگانی، علوم کامپیوتر و مهندسی صنایع در یک رویکرد جامع و بین رشته‌ای ترکیب شده‌اند. کتاب اصول و مبانی فرایندهای کسب و کار با استفاده از استاندارد BPMN ارائه شده است که توسط گروه مدیریت اشیاء تعریف شده است و به طور گسترده توسط متخصصان و فروشندگان در سراسر جهان تأیید شده است.

علاوه بر توضیح مفاهیم مربوطه، این کتاب ده‌ها مثال، بیش از ۱۰۰ تمرین عملی (بسیاری از آن‌ها با راه‌حل) و همچنین پیشنهادهای متعدد برای مطالعه بیشتر ارائه می‌دهد. کتاب اصول و مبانی فرایندهای کسب و کار حاصل چندین سال تجربه آموزشی ترکیبی نویسندگان، هم در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد و هم در زمینه آموزش حرفه‌ای است. دانشجویان و متخصصان از هر دو رشته مدیریت بازرگانی و علوم کامپیوتر از سبک گام به گام کتاب و تمرکز آن بر مفاهیم اساسی و روش‌های اثبات شده بهره‌مند خواهند شد.

 

نظر متخصصان درباره کتاب اصول و مبانی فرایندهای کسب و کار چیست؟

کتاب اصول و مبانی فرایندهای کسب و کار

در ادامه نظر برخی از متخصصان را درباره این کتاب بررسی می‌کنیم.

پل هارمون، سردبیر اجرایی BPTrends.com:

این کتاب به خوبی نوشته شده است و مقدمه‌ای کاملا به روز برای استفاده از BPMN ارائه می‌دهد. علاوه بر این، بررسی خوبی از برخی از آخرین تکنیک‌های نرم‌افزاری موجود در ابزارهای BPMS با تأکید ویژه بر فرآیند کاوی ارائه می‌کند. من مطمئنا آن را به هر متخصص فرآیندی توصیه می‌کنم که خواهان به روز کردن اطلاعات خود است.

پروفسور Wil van der Aalst، دانشگاه صنعتی آیندهوون هلند:

من هیچ شکی ندارم که این کتاب مجموعه ابزار و حتی امیدوارم حتی بیشتر از آن، طرز فکر نسل فعلی و آینده متخصصان BPM را شکل دهد. این کتاب این پتانسیل را دارد که با ایجاد یک حس مشترک برای اصول BPM به یک کاتالیزور مهم برای موفقیت BPM در آینده تبدیل شود که بر اساس آن می‌توان بیشتر توسعه داد و با شرایط فردی متناسب کرد.

 پروفسور مایکل روزمان، دانشگاه صنعتی کوئینزلند استرالیا:

این کتاب مقدمه‌ای عالی برای کل طیف مدیریت فرآیند کسب و کار (BPM) ارائه می‌دهد. نویسندگان موفق می‌شوند دیدگاه‌های علم کامپیوتر و مدیریت را به شیوه‌ای عالی ترکیب کنند، در حالی که بر هدف نهایی متمرکز هستند: تحقق بهبود عملکرد فرآیند با استفاده از BPM.

پروفسور J.Leon Zhao، دانشگاه شهر هنگ کنگ، چین:

نویسندگان توضیحاتی عالی از مفاهیم و روش‌های ضروری و همچنین پیشرفته برای فعال کردن پشتیبانی جامع چرخه عمر BPM ارائه می‌کنند. این کتاب نه تنها شناسایی، مدل‌سازی، تجزیه و تحلیل و اتوماسیون فرآیندهای تجاری را پوشش می‌دهد، بلکه چرخه اجرای فرآیند را به بهینه‌سازی و طراحی مجدد فرآیند نیز مربوط می‌سازد. یک کتاب بسیار منحصر به فرد و مفید برای کسانی که می‌خواهند حرفه‌ای متخصص BPM شوند!

پروفسور یان رکر، دانشگاه صنعتی کوئینزلند استرالیا:

مربیان و دانش‌آموزان مدیریت فرآیند کسب‌وکار مدت‌هاست که مشتاق یک کتاب آموزشی واقعی هستند که وسعت BPM، کاربرد آن در تجارت و فناوری اطلاعات و همچنین ارائه مثال‌ها، مطالعات موردی و تمرین‌ها را پوشش می‌دهد. این کتاب بالاخره از راه رسید و اثر خود را به عنوان یک خلاصه اصلی در مورد نحوه تفکر ما در مورد BPM خواهد گذاشت.

پروفسور مانفرد رایشرت، دانشگاه اولم، آلمان:

این کتاب توسط چهار کارشناس مشهور BPM نوشته شده است و برای همه علاقه مندان به مدیریت فرآیندهای کسب و کار ضروری است. به دلیل مثال‌ها و تصاویر مفصل بسیار خوب سازمان‌دهی شده و به راحتی قابل درک است. یک کتاب مرجع BPM بسیار توصیه شده برای دانشجویان، محققان و پزشکان است.

دانشیار پریا سیتارامان، موسسه هندی مدیریت کلکته، هند:

من همیشه نیاز به یک کتاب جامع و در عین حال ساده در این زمینه را احساس کرده ام و کتاب معرفی کتاب اصول و مبانی فرایندهای کسب و کار این شکاف را به خوبی پر می کند.

استادیار دکتر پیتر ترکمن، دانشگاه لیوبلیانا، اسلوونی:

قطعا این کتاب مرجع برای هر کسی (دانشجو، محقق، کارشناس یا مشاور) در زمینه مدیریت فرآیند کسب و کار «BPM» است. این کتاب یک ارائه متعادل و گسترده (در حالی که هنوز متمرکز است) از مسائل است که برای BPM مهم است. این یک کتاب آموزشی ایده‌آل است که در آن خواننده از فصلی به فصل دیگر حرکت می‌کند (این‌ها به خوبی ساختار یافته و به هم مرتبط هستند) و همچنین چندین تمرین برای آزمایش دانش خود دارد. همچنین این کتاب می‌تواند به عنوان مرجعی برای یک متخصص باتجربه باشد که می‌تواند به سرعت بخش‌هایی از کتاب را پیدا کند که مورد علاقه او است.

پروفسور دکتر لوسینیا هلویزا تام، دانشگاه فدرال دو ریو گراند دو سول، برزیل:

«کارلوس دراموند دی آندراد»، نویسنده برزیلی بسیار تأثیرگذار می‌گوید که کتاب‌هایی وجود دارند که برای جلوگیری از فضاهای خالی در قفسه‌ها نوشته شده‌اند. «مبانی مدیریت فرآیند کسب و کار» قطعا اینطور نیست. این کتاب بسیار ارزشمند، عالی و مناسب برای اهداف آموزشی و حرفه‌ای است که تاریخچه، مفاهیم و شیوه‌های مدیریت فرآیند کسب و کار را گرد هم می‌آورد. من از این کتاب برای راهنمایی یک دوره آکادمیک مدلسازی و مدیریت فرآیندهای کسب و کار استفاده کردم و نتایج بسیار مثبت بود. این کتاب به دلیل دیدگاه مفهومی و عملی خود را به طور ایده آل برای هدف دوره ارائه کرد.

 

سخن پایانی

ما سعی کردیم در این مطلب مروری کوتاهی بر کتاب اصول و مبانی فرایندهای کسب و کار به نویسندگی مارلون داماش، مارچلو لاروسا، جان مندلینگ و هاجو ای. ریجرز داشته باشیم تا کسانی که دنبال یک منبع آموزشی معتبر هستند، دچار سردرگمی نشوند.

 

اگر تجربه مطالعه این کتاب را داشته اید، لطفا در بخش نظرات تجربه خود را برای ما به اشتراک بگذارید.

 

بابک اکبری

بابک اکبری

اضافه کردن نظر