e‌BPM

رویکرد جهانی به نرم افزارهای مدیریت فرایند کسب و کار BPMS (قسمت ششم-رویکرد جهانی)

در مطلب این هفته با نگاهی کلی به رویکرد جهانی به وجود آمده برای استفاده از سیستم‌های مدیریت فرایند کسب‌وکار (BPMS)، به معرفی بهتر و نیاز هر سازمان به این نرم‌افزارها اشاره می‌گردد.

اقبال عمومی به مدیریت فرایند کسب‌وکار (BPM) در امریکا و کشورهای توسعه‌یافته در ۵ سال اخیر به گونه‌ای است که بازار بزرگی را در اختیار تولیدکنندگان این سیستم‌ها قرار داده است. در سال ۲۰۰۶ تحقیق موسسه‌ی معتبر فورستر (Forrester) از ۱۴۵ سازمان بزرگ و عمده‌ی ایالات متحده، نشان داده است که این سازمان‌ها یا بر روی این سیستم سرمایه‌گذاری کرده‌اند و یا قصد دارند در آینده‌ای نزدیک بر روی آن سرمایه‌گذاری کنند.

در پژوهش انجام‌شده، ۷۸ درصد این سازمان‌ها اعلام کرده‌اند که زیر ساخت BPM را داشته و یا در هدف‌گذاری کوتاه‌مدت خود تهیه‌ی این زیرساخت را برنامه‌ریزی کرده‌اند.

پژوهش دیگری که در سال ۲۰۰۵ توسط موسسه دلفی (Delphi Group) با مطالعه بیش از ۹۰۰ سازمان در بین صنایع مختلف امریکا انجام شده است، نشان می‌دهد که ۹۰ درصد سازمان‌هایی که هنوز زیرساخت BPM را ایجاد نکرده‌اند، قصد دارند، ظرف ۶ ماه تا ۵ سال آینده چنین سرمایه‌گذاری را انجام دهند و تقریباً ۷۷ درصد آن‌ها ظرف ۳ سال آینده این سرمایه‌گذاری را انجام خواهند داد. تنها ۱۰ درصد از این سازمان‌ها اظهار داشته‌اند که برنامه‌ای برای پیاده‌سازی BPM ندارند.

رویکرد گسترده سازمان‌ها به نرم‌افزارهای BPMS موجب رشد خارق‌العاده این بازار شده است. به گونه‌ای که مطابق برآوردهای فورستر، بازار BPMS در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ میلادی، با میانگین رشد سالانه ۲۰ درصد، از ۱.۲ میلیارد دلار به ۲.۷ میلیارد دلار خواهد رسید که نشان‌دهنده‌ی رشد قابل ملاحظه‌ی این بازار است.

 

منابع و ماخذ

  • /Delphi Group, (2005), Market Milestone Report, [Online] Available at: http://www.delphigroup.com
  • Moore, C., Teubner, C., (2006), Making sense of the business process management landscape, Forrester research
  • Vollmer, K., Moore, C., Teubner, C., (2006), BPMS market overview, Forrester presentation BPM: Market milestone report, Delphi Group
امیر مشایخی

امیر مشایخی

امیر مشایخی هستم. کارشناس‌ارشد مدیریت فرایندهای کسب‌وکار. ایمیل: mashayekhi@ebpm.ir تلگرام: amrmask@

اضافه کردن نظر