e‌BPM

الگوبرداری (Benchmarking)

معرفی بخش واژگان تخصصی

بخش “واژگان تخصصی” به تعریف کلمات، اختصارات و اصطلاحاتی اختصاص دارد که در جامعه فرایند کسب‌وکار به‌صورت مکرر استفاده شده یا به آنها ارجاع داده می‌شود. البته همانطور که بازار فرایندهای کسب‌وکار در حال تکامل است، این واژگان هم در طول زمان تغییر نموده و تکامل می‌یابند.

زبان‌های رسمی فرایند کسب‌وکار دارای معناشناسی‌هایی هستند که تحت تاثیر استانداردها، انجمن‌های منتشرکننده واژگان، فروشندگان و غیره قرار می‌گیرند. بیشتر این مجموعه‌ها واژگان را به طرق مختلف تعریف می‌کنند. سند پیش‌رو که برگرفته از اسناد مجموعه BPTrends می‌باشد، به‌منظور ارائه تعاریف عمومی از واژگان کاربردی در این حوزه و همچنین ایجاد یک زبان مشترک میان افراد تهیه شده است.


اندازه‌گیری کیفیتِ سیاست‌ها، محصولات، برنامه‌ها، استراتژی‌ها و دیگر موضوعات سازمان و مقایسه آنها با اندازه‌گیری‌های استاندارد یا اندازه‌گیری‌های شرکت‌های هم‌صنعت را الگوبرداری می‌نامند. الگوبرداری ممکن است که از تجارب خودِ شرکت، یا تجارب شرکت‌های موجود در آن صنعت و یا از الزامات قانونی؛ نظیر قوانین محیط‌زیستی برگرفته شده باشد. الگوبرداری اهداف زیر را دنبال می‌کند:
• تعیین این موضوع که چه بهبودی در کجا مورد نیاز است؟
• تحلیل چگونگی دستیابی شرکت‌های دیگر به سطوح بالای عملکردی
• بهره‌گیری از این اطلاعات برای بهبود عملکرد

 

سید حسین موسوی

سید حسین موسوی

مربی و مشاور فرآیندهای کسب و کار و سازماندهی

ایمیل: mousavi@ebpm.ir

اضافه کردن نظر