جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
چارچوب فرایند APQC چیست؟دانلود مدلapqc +استاندارد پیاده سازی
چارچوب فرایند APQC چیست؟

چارچوب فرایند APQC چیست؟دانلود مدلapqc +استاندارد پیاده سازی

فهرست مطالب :

یکی از معروفترین مدل‌های مرجع (Reference Model) در حوزه مدیریت فرایند کسب و کار (BPM)، چارچوب طبقه‌بندی فرایندهای صنعتی (PCF) است که توسط سازمان APQC تدوین گردیده است. این مدل به منظور ایجاد طبقه‌بندی ذهنی و مفهومی برای تحلیلگران حوزه مدیریت فرایندهای کسب و کار طراحی شده است. در این مقاله از وبسایت eBPM به بررسی کامل apqc پرداخته‌ایم. در این مقاله به طور کامل در مورد نمونه چارچوب فرآیندی apqc صحبت شده است و استاندارد پیاده‌سازی Apqc نیز ذکر شده است.

APQC چیست؟

مرکز بهره‌وری آمریکا (APC) در سال ۱۹۸۰ با هدف توسعه و بهبود برنامه‌های بهره‌وری و ارایه راهکاری مناسب برای ارزیابی سازمان‌ها در آمریکا تأسیس گردید؛ و در سال ۱۹۸۸ نام خود را به APQC تغییر داد.

APQC مخفف چیست؟ apqc مخفف چهارکلمه American Productivity Quality Center می‌باشد.

این سازمان در سال ۱۹۹۲ چارچوب توسعه فرآیندی (PCF (Process Classification Framework  را براساس الگوبرداری از ۸۰ شرکت برتر آمریکایی، تدوین و معرفی نمود. يكي از مهمترين وظايف اين مركز تهيه مدل يا چارچوبي براي شناسايي و  طبقه‌بندي فرآيندها  (PCF) و تحقيق و تهيه بانك اطلاعاتي OSBC براي ارزيابي عملكرد و امكان هم‌سنجي ترازيابي و الگوبرداري (Benchmark) است.

چارچوب طبقه‌بندی فرایندهای صنعتی (PCF) توسط سازمان APQC برای ۱۹ صنعت مختلف شامل موارد ذیل است: صنعت خودرو‌سازی، صنعت هوایی، صنعت فضایی دفاعی، شهرداری، صنعت رادیویی و تلوزیونی، صنعت بانکداری، محصولات مصرفی، مدیریت نگهداری و تعمیر، لوازم الکترونیکی مصرفی، بیمه سلامت، آموزش و پرورش، صنایع پتروشیمی(یافت و استخراج نفت)، علوم زیستی، صنعت بیمه، خدمات بهداشتی، صنایع پتروشیمی(تصفیه و پالایش نفت)، ارتباط مخابراتی، خرده‌فروشی، صنایع همگانی به شرح ذیل قابل دسترسی است.

زنجیره ارزش (Value Chain) مجموعه عملیاتی است که در یک صنعت به صورت زنجیرگونه انجام می‌گیرد تا به خلق ارزش برای مشتریان داخلی یا خارجی منجر شود و سازمان APQC با استفاده از زنجیره ارزش پورتر گروه فرایندها را به دو دسته فرایند‌های اصلی و پشتیبانی که با کمک هم برای مشتری ایجاد ازرش می‌نمایند، تقسیم نموده است.

نمونه بخش‌های APQC | چارچوب طبقه‌بندی فرآیندها

نمونه‌ای از تقسیم‌بندی فرایند‌ها(تقسیم کار در سازمان) در مدل APQC که به دو بخش فرایند‌های اصلی و پشتیبانی و ۱۳ طبقه فرایندی تقسیم می‌شوند در تصویر ذیل قابل مشاهده است.

سطوح APQC

تمامی فرایندهای APQC در پنج سطح مختلف تعریف می‌شوند که این سطوح در شکل زیر نمایش داده شده است.

سطوح APQC

نمونه چارچوب طبقه فرایندی 

یک نمونه طبقه‌بندی فرایندها با استفاده از مدل مرجع apqc در طبقه مدیریت منابع مالی، در شکل زیر آورده شده است. APQC

شایان ذکر است چارچوب طبقه‌بندی مدیریت نگهداری و تعمیرات (نت) از طریق سایت اصلی در حال حاضر در دسترس نمی‌باشد. برای دسترسی به هر یک از صنایع فوق‌الذکر، فایل اکسل مربوط به هر یک از صنایع که شامل معرفی طبقه فرایند (Process Category)، گروه‌فرایند (Process Group)، فرایند (Process)، فعالیت (Activity) و وظیفه (Task) به تفکیک ذیل قابل رویت است.

(برای دانلود فایل‌های مربوطه نیازمند به ورود به حساب کاربری خود در سایت خواهید بود.)

eBPM در شبکه های اجتماعی

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *